WYDARZENIE PRZEŁOŻONE NA NOWY TERMIN - 18.09.2020 - Czytaj więcej...
ODMRAŻANIE GOSPODARKI- Kiedy zostaną otwarte siłownie i baseny?

Kiedy zostaną otwarte siłownie i baseny? 

 

Adam Abramowicz- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował pismo do ministra zdrowia w sprawie otwarcia basenów, siłowni oraz klubów fitness. Wskazał w nim, że ,,aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia". Rzecznik w swoim piśmie zaproponował też datę, kiedy branża mogłaby powrócić do działalności ograniczonej ze względu na epidemię COVID-19. Czy rząd weźmie pod uwagę powoli już rozpaczliwe prośby o pomoc?

 

W czwartek ( 16 kwietnia), premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosili plan odmrażania gospodarki.  Zgodnie z nim dopiero w ostatnim czwartym etapie przewidziane jest otwarcie siłowni i klubów fitness. Tym samym nie określono dokładnych terminów wprowadzanych zmian i są one uwarunkowane od dynamiki zachorowań. 

 

Ów niepewność bardzo niepokoi między innymi branżę fitness, której przedstawiciele już wielokrotnie apelowali do rządu i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o choćby częściowe zdjęcie nałożonych ograniczeń. W piśmie z 12 kwietnia Polska Federacja Fitness zwróciła uwagę między innymi na trudną sytuację finansową tej branży i wyraziła gotowość do "wznowienia bezpiecznej działalności (...) zgodnie z odpowiednimi obostrzeniami sanitarnymi". Zgodnie z raportem opracowanym przez Federację Pracodawców Fitness wynika, iż rynek fitness może stracić w tym roku około 2,25 miliarda złotych przychodów. W skali roku oznaczałoby to spadek aż o 50 procent. W minioną sobotę o zmianę w projekcie zaopiniował Adam Abramowicz z prośbą  by określono w nim datę - na 4 maja 2020 roku - umożliwienia prowadzenia powyższej działalności oraz "precyzyjne dookreślenie możliwości prowadzenia działalności ukierunkowanej na sauny, baseny, siłownie czy kluby fitness". W uzasadnieniu swego stanowiska Rzecznik MSP wskazał, że brak określenia terminu zniesienia ograniczeń dla branży fitness powoduje, że działający w niej przedsiębiorcy nie mają możliwości funkcjonowania i zarabiania, nie tylko w celu utrzymania klubów. W Polsce istnieje około 10 tysięcy różnego rodzaju obiektów sportowych, co w bardzo łatwy sposób  można przeliczyć na wciąż rosnące straty. 

 

"Członkostwa w klubach fitness w Polsce mają wykupione 3 miliony osób, co generuje łącznie blisko 4,2 miliarda złotych przychodów rocznie. Natomiast koszty pieniężne nieaktywności fizycznej Polaków to około 7 miliardów złotych rocznie, w tym 6 miliardów złotych z powodu absencji pracowniczej; 900 milionów złotych to koszty publicznego systemu ochrony zdrowia" - wskazał Rzecznik MŚP. Przypomniał też, że w datowanym na 12 kwietnia apelu Polskiej Federacji Fitness do rządu znalazło się zapewnienie, że branża ta "nie ma problemu z przestrzeganiem wytycznych dotyczących reżimów sanitarnych".

 

 

Walka o wcześniejsze uruchomienie branży

 

Polska Federacja Fitness deklaruje, że branża nie pozostanie obojętna i będzie walczyć o uwzględnienie jej w III, a nie IV etapie odmrażania gospodarki. Branża jest także zdeklarowana, ze jest  w stanie spełnić obowiązkowe wymagania stawiane przez sanepid i dostosować do nich kluby. 

Branża fitness podobnie jak reszta przedsiębiorców, będzie walczyć o konfrontację z przedstawicielami rządu i negocjacji planu odmrażania biznesu. -Niech nas widzą, niech nas słyszą - jesteśmy nieodłącznym elementem rynku, który przyczynia się do budowania zdrowego i aktywnego społeczeństwa. A zdrowie - szczególnie w dzisiejszych czasach - jest najważniejsze – informuje PFF. 

 

Czy rozmowy i decyzyjność będą przedłużane i finalnie branża fitness zacznie podnosić się dopiero w czwartym etapie? Czy rząd i Premier dostrzegą potrzebę rynku, aby w sposób bezpieczny wziąć pod uwagę szeroko rozumiany sport, jako konieczność dla zdrowia psychicznego obywateli oraz wpływów do skarbu państwa? Tego nie wiemy. Wciąż czekamy na decyzję i mamy nadzieję, iż nastąpi to szybciej niż zakładano na początku.

 

 

Źródła:

https://biznes.radiozet.pl/News/Covid-19-a-biznes.-Straty-w-branzy-fitness-odziezowej-i-meblarskiej

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/koronawirus-w-polsce-kiedy-zostana-otwarte-silownie-baseny-apel-rzecznika-msp,1013271.html

https://biznes.radiozet.pl/News/Covid-19.-Kiedy-beda-otwarte-silownie-Branza-apeluje-do-rzadu

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA